הרכבת הממשלה 2022

הרוטינה הקבועה שקשורה לניהול תקציב מדינת ישראל

על פי החוק על נשיא המדינה להטיל את הרכבת הממשלה על אחד מחברי הכנסת שביכולתו להרכיב אותה.

הוא מזמן את נציגי הסייעות שממליצים כל אחד בתורו על חבר הכנסת המתאים לדעתם. לאחר מכן הנשיא אוסף את ההמלצות ומטיל על חבר הכנסת הנבחר להקים את הממשלה. בדרך כלל תפקיד הרכבת הממשלה מוטל על מנהיג המפלגה הגדולה ביותר אך לשון החוק בישראל לא טוען כך כל חבר הכנסת ואין זה משנה מספר המנדטים שקבל  מהציבור אם יש לו תמיכה נרחבת מנציגי הסייעות הוא יוכל לזכות בתפקיד המיוחל.

ברוב המקרים נשיא המדינה החליט לתת למנהיג המפלגה שיש לו את היכולת והכישורים להרכיב אותה.

כמה זמן נמשך התהליך של הרכבת הממשלה?

במקרה של הבחירות הנוכחיות מין הסתם ימליץ הנשיא יצחק הרצוג על בנימין נתניהו את הרכבת הממשלה כי הוא מנהיג המפלגה הגדולה ביותר וגם האדם המתאים ביותר לכך.

לאחר ההמלצה של הנשיא עומדים לרשות נתניהו 28 ימים להרכבת הממשלה. במקרה שיש צורך בעוד ימים הוא יכול לקבל עוד 14 ימים נוספים. אם לאחר סיום הימים האלו חבר הכנסת הנבחר לא מצליח להקים ממשלה רשאי הנשיא להטיל חבר כנסת אחר המתאים לכך גם אם לא השיג את תמיכת הציבור הדרושה. התהליך שאורך מזמן בחירת המועמד המתאים ועד  השבע הממשלה אורך בין 20 – 100 ימים.

סוגי קואליציה להרכבת הממשלה

קואליציה עודפת היא קואליציה הכוללת מספר מפלגות שכוחן רב יותר מהמספר הדרוש להרכבת ממשלה.

קואליציה זוכה מינימלית זוהי קואליציה שמבטיחה בדיוק את הרוב שיש צורך בו להרכבת ממשלה במקרה שלנו 61 . בקואליציה שכזו פרישת אחת המפלגות מאבד רוב לפרלמנט.

קואליציות מיעוט כוללת מספר מפלגות שכוחן לא מבטיח רוב פרלמנטרי. במקרים רבים מעדיפים חברי הכנסת נבחרים לכלול מספר רב של מפלגות על מנת להבטיח כי גם בעת פרישה של אחת המפלגות לא תיפול הממשלה ויצרכו לבחור שוב.

הרכבת הממשלה - חדשות big news
מידע דיגיטלי
זו דעתי
מלונות במרכז ובצפון מלונות המומלצים ביותר זמינים 24 שעות עם הנכונות והרצון שתיהנו

שומרים על הצביון המיוחד של המדינה – גם בממשלה החדשה

כולנו יודעים עד כמה משמעותית היא מדינת ישראל בתור מדינתו היחידה של העם היהודי. אף אחד לא מערער על חשיבותה של המדינה ועל משמעותה, אבל יש רבים בציבור הישראלי שתופסים את הצביון היהודי בתור הגורם החשוב ביותר שעליו צריך לשמור.

קרא עוד »
אנחנו גם בפייסבוק
נחלצים מהפקקים
מלון בוטיק בטבריה ובצפון מלונות המציעים מגוון פעילויות ובידור לילדים ונוער בעלי ניסיון רב בתחום

שירי נסיעה

כמעט כל שיר יכול להתאים במידה מסוימת לרעשי הכביש ויציאה מהעיר וזה תלוי רבות במידת עוצמת הווליום. על כך יכולים להעיד הקליפים הרבים בהם רואים דרכים בנויות יותרת ופחות. יחד עם זאת, ישנם כמה שירים קלאסיים שמתאימים לנסיעות ולדרכים במיוחד.

קרא עוד »
דילוג לתוכן