פרשת שופטים (אלול)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

הפרשה החמישית בספר דברים הינה פרשת שופטים אשר עוסקת במצוות ודינים שונים.

מערכת משפט

בני ישראל צריכים להקים מערכת משפטית המכילה גם שופטים וגם שוטרים האמונים על ביצוע פיסקתם של השופטים. השופטים אמורים לשפוט בצד ואסור עליהם להכיר פנים או לקחת שוחד. בעת שבית המשפט המקומי לא מגיע להכרעה, הנידון צריך להגיע לבית הדין הגדול שבירושלים אשר החלטתו סופית. כמו כן התורה מורה על השופטים לציית לפסיקותיהם של החכמים בכל דור ודור. כאשר עדות יכולה להוביל לחיוב אדם בעונש או בכסף היא חייבת להימסר על שני עדים לפחות ובמידה והעדים נתפסו במתן עדות שקר (על ידי עדים נוספים אשר מעידים שהעדים שיקרו, לא היו במקום העבירה ועוד) עדי השקר יקבלו את העונש אותו הם ביקשו להטיל על האדם שהתברר שהינו חף מפשע.

עבודת אלילים

התורה אוסרת על בני ישראל בעבודת אלילים אשר הדבר כולל גם נטיעת עץ המכונה "עץ אשרה" אשר נחשב לעץ עבודת אלילים וכמובן גם הקמת מזבחות לאלילים. העונש על עבודת אלילים הינו מוות אך פסיקה זו יכולה להינתן רק לאחר חקירה מעמיקה. על בני ישראל לעבוד את השם באמת ובתמים ולהימנע מהיסחפות אחר עובדי האלילים הרבים אשר יושבים בארץ כנען כאשר אלו נוהגים בעבודות אלילים שונות.

ההמלכה

כאשר בני ישראל יושבים בארץ המובטחת, עליהם להמליך מלך. למלך ישראל אסור להתחתן עם הרבה נשים ואסור לו גם להחזיק רכוש וסוסים שאינו צריך. על המלך גם לכתוב ספר תורה מיוחד אשר הוא צריך לקרוא ולהיות אתו לכל אורך חייו על מנת שלא יחטא בגאווה ולא יתנתק ממצוות הבורא.

נביא אמת ונביא שקר

בעת שבני ישראל עמדו במעמד מתן תורה על הר סיני אלו אמרו שאם יוסיפו לשמוע את קול הבורא הם עלולים למות. מסיבה זו אלוקים בחר להקים נביאים מתוך בני ישראל שאלו אמורים למסור לעם את דבריו. בעת שקם נביא שקר האומר לעם נבואות שקר, הדין שלו יהיה דין מוות. בדיקת האמת של נביא הינה בדבר קיום נבואתו.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
מידע דיגיטלי
זו דעתי

פיקוח מחירים בעד או נגד

פיקוח מחירים הינו פעולה ממשלתית לרוב בה מגבילים את המחיר המקסימלי בו יכול להימכר מוצר מסוים. פיקוח מחירים במידה כזו או אחרת נהוג במדינות רבות כאשר לרוב מדובר על מוצרים בסיסיים על מנת לאפשר גם למעוטי הכנסה ליהנות ממחירים סבירים בעבור מוצרים בסיסיים ומצד שני דואגות הממשלות לאפשר לספקים להרוויח במידה מסוימת על המוצרים שנמצאים תחת פיקוח. ישנם כלכלנים שסבורים שפיקוח מחירים פוגע בכלכלת השוק החופשי וקוראים להסירה ומצד שני ישנם אלו המבקשים להסדיר את פיקוח המחירים על מוצרים רחבים יותר בישראל כמו על שוק הדיור כאשר דירה נחשבת למוצר יסוד וכמו כן מוצרים נוספים.

קרא עוד »

מי יוביל את מדינת ישראל להצלחה הימין או השמאל

הבחירות בפתח והמאבק בין הימין לשמאל ניכר מתמיד. בשנים האחרונות הקואליציה השולטת במדינת ישראל מוגדרת ברובה כימין אך יש לציין שזו לא מיישמת באופן מלא את חזון הימין. מצד שני מפלגות השמאל מתחזקות אפילו שחלקן לא מגדירות את עצמן כשמאל אך ככל הנראה שמפלגת "כחול לבן" בין אם היא באמת מפלגת שמאל או לא, מקבל קולות של מצביעי שמאל רבים אשר מוצאים בה את תקוותם ליישום משאלותיהם. לאורך השנים היינו עדים לממשלות שמוגדרות כמפלגות שמאל וכמו כן גם לכאלו שמגדירות את עצמן כימין מובהק, אז איזה צד באמת יכול להוביל את ישראל למהפכה?

קרא עוד »

תחבורה ציבורית בשבת בעד או נגד

מדי פעם עולה לכותרות נושא התחבורה הציבורית בשבת. מכיוון שברוב הארץ לא ניתן למצוא תחבורה ציבורית אמתית בשבת, חילונים רבים מוצאים עצמם מוציאים כסף רב על מוניות או שהאופציה הפחות מועדפת עליהם היא להישאר בבית. מצד שני מבקשים הדתיים וגם אוכלוסיות אחרות לקבל יום אחד של שקט, נקי מזיהום אוויר כמה שניתן וכמו כן לשמור על הצביון היהודי.

קרא עוד »
אנחנו גם בפייסבוק
נחלצים מהפקקים

שירי נסיעה

כמעט כל שיר יכול להתאים במידה מסוימת לרעשי הכביש ויציאה מהעיר וזה תלוי רבות במידת עוצמת הווליום. על כך יכולים להעיד הקליפים הרבים בהם רואים דרכים בנויות יותרת ופחות. יחד עם זאת, ישנם כמה שירים קלאסיים שמתאימים לנסיעות ולדרכים במיוחד.

קרא עוד »

קארפולינג למה זה הדבר הנכון לעשות

בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה חדשה, ה"קארפולינג". קארפולינג הינה בעצם נסיעה שיתופית ברכב כאשר אדם אחד מסיע עוד כמה אנשים ואלו משתתפים ביחד בהוצאות הנסיעה. פלטפורמות שונות מקדמות את הקארפולינג כמו מוביט ו-WAZE וכמו כן ניתן למצוא קבוצות פייסבוק שלמות שכל מטרתן הינה לקשר בין שמחפש טרמפים לבין נותני טרמפים בין אם בתשלום או שלא.

קרא עוד »

כמה זמן לוקח להגיע למרכז תל אביב

כולם רוצים להיות קרובים לתל אביב ובמיוחד למרכז. במרכז תל אביב הכל קורה בין אם מדובר במשרות נחשקות או מקומות בילוי ותרבות. מהסיבה הזו ועוד הדרך למרכז תל אביב וגם לתל אביב באופן כללי כרוכים במעבר מכשולים רבים יותר מרק כבישים ורמזורים אלא גם פקקים רבים ועמוסים.

קרא עוד »
דילוג לתוכן