פרשת נשא סיוון

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

בפרשת השבוע הקודמת, כחל ממינוי הלויים לעבודה במשכן הורה אלוקים לספור את הזכרים בני גיל שלושים עד חמישים במשפחת קהת על מנת שישנעו את כלי הקודש. בפרשת נשא ממשיך המפקד וכך ההגברים הראויים לעבודה ממשפחת גרון הם האחראים ומשנעים את יריעות המשכן ובני משפחת מררי אחראים על שינוע קרשי המשכן. הראויים לעבודה ממשפחת מררי הינם במספר של 3,200, גרשון 2,630, קהת 2,750 ובסך הכל 8,580.

ציווי אלוקים

אלוקים מצווה את בני ישראל וכהכנה לשכינה האלוקית שתשרה, לשלוח מחוץ למחנה ישראל את הטמאים שביניהם כאשר אלו נחשבים למצורעים וזבים וטמאים. בני ישראל ממלאים את פקודתו במהרה. אדם אשר גזל וגם הכחיש את הגזלה, צריך להחזיר את הגזל בתוספת של 25 אחוז ולהביא קורבן מיוחד למקדש. במידה ובעל חודש באשתו שזו בוגדת בו עם אדם ספציפי, תחת תנאים מסוימים הוא יצטרך להביא אותה אל המשכן שם ימחקו פסוקים מהתורה במים. אם האישה בגדה המים יגרמו לה לחלות ולמות באופן מידי ואם לא היא תתעבר ותלד.

אדם אשר התנזר לא יכול לשתות יין ולאכול ענבים מכל סוג ועל צורותיהם השונות בתקופת הנזירות. במידה והאדם בתקופת הנזירות נטמא למת הוא צריך להביא קורבן מיוחד לכפרה. בסיומה של תקופת הנזירות או צריך להביא למשכן כבש, כבשה, איל ומנחה עשויה מצות. במשכן האדם יגלח את שערותיו.

מתנות וקורבנות הנשיאים

בעת חנוכת המשכן הביאו נשיאי השבטים השונים מתנה משותפת כאשר זו היא שש עגלות ו-12 בהמות לצורך רתימתם לעגלות. העגלות חולקו בין בני גרשון ובני מררי כאשר בני קהת לא קיבלו שום עגלה מפני שאלו נושאים את הכלים על כתפיהם. בעת הקמת המשכן הייתה שמחה גדולה ולכבוד אירוע זה הנשיאים הביאו קורבן מיוחד כאשר על פי הציווי של אלוקים, כל נשיא קיבל יום נפרד בו הקריב את הקורבן. כאשר משה היה מגיע לאוהל מועד, שמע משה את הקל של אלוקים מדבר אליו מעל הכפורת כאשר זו כמסופר בפרשה הינה התגלות של אלוקים למשה רבינו.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
מידע דיגיטלי
זו דעתי

פיקוח מחירים בעד או נגד

פיקוח מחירים הינו פעולה ממשלתית לרוב בה מגבילים את המחיר המקסימלי בו יכול להימכר מוצר מסוים. פיקוח מחירים במידה כזו או אחרת נהוג במדינות רבות כאשר לרוב מדובר על מוצרים בסיסיים על מנת לאפשר גם למעוטי הכנסה ליהנות ממחירים סבירים בעבור מוצרים בסיסיים ומצד שני דואגות הממשלות לאפשר לספקים להרוויח במידה מסוימת על המוצרים שנמצאים תחת פיקוח. ישנם כלכלנים שסבורים שפיקוח מחירים פוגע בכלכלת השוק החופשי וקוראים להסירה ומצד שני ישנם אלו המבקשים להסדיר את פיקוח המחירים על מוצרים רחבים יותר בישראל כמו על שוק הדיור כאשר דירה נחשבת למוצר יסוד וכמו כן מוצרים נוספים.

קרא עוד »

מי יוביל את מדינת ישראל להצלחה הימין או השמאל

הבחירות בפתח והמאבק בין הימין לשמאל ניכר מתמיד. בשנים האחרונות הקואליציה השולטת במדינת ישראל מוגדרת ברובה כימין אך יש לציין שזו לא מיישמת באופן מלא את חזון הימין. מצד שני מפלגות השמאל מתחזקות אפילו שחלקן לא מגדירות את עצמן כשמאל אך ככל הנראה שמפלגת "כחול לבן" בין אם היא באמת מפלגת שמאל או לא, מקבל קולות של מצביעי שמאל רבים אשר מוצאים בה את תקוותם ליישום משאלותיהם. לאורך השנים היינו עדים לממשלות שמוגדרות כמפלגות שמאל וכמו כן גם לכאלו שמגדירות את עצמן כימין מובהק, אז איזה צד באמת יכול להוביל את ישראל למהפכה?

קרא עוד »

תחבורה ציבורית בשבת בעד או נגד

מדי פעם עולה לכותרות נושא התחבורה הציבורית בשבת. מכיוון שברוב הארץ לא ניתן למצוא תחבורה ציבורית אמתית בשבת, חילונים רבים מוצאים עצמם מוציאים כסף רב על מוניות או שהאופציה הפחות מועדפת עליהם היא להישאר בבית. מצד שני מבקשים הדתיים וגם אוכלוסיות אחרות לקבל יום אחד של שקט, נקי מזיהום אוויר כמה שניתן וכמו כן לשמור על הצביון היהודי.

קרא עוד »
אנחנו גם בפייסבוק
נחלצים מהפקקים

שירי נסיעה

כמעט כל שיר יכול להתאים במידה מסוימת לרעשי הכביש ויציאה מהעיר וזה תלוי רבות במידת עוצמת הווליום. על כך יכולים להעיד הקליפים הרבים בהם רואים דרכים בנויות יותרת ופחות. יחד עם זאת, ישנם כמה שירים קלאסיים שמתאימים לנסיעות ולדרכים במיוחד.

קרא עוד »

קארפולינג למה זה הדבר הנכון לעשות

בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה חדשה, ה"קארפולינג". קארפולינג הינה בעצם נסיעה שיתופית ברכב כאשר אדם אחד מסיע עוד כמה אנשים ואלו משתתפים ביחד בהוצאות הנסיעה. פלטפורמות שונות מקדמות את הקארפולינג כמו מוביט ו-WAZE וכמו כן ניתן למצוא קבוצות פייסבוק שלמות שכל מטרתן הינה לקשר בין שמחפש טרמפים לבין נותני טרמפים בין אם בתשלום או שלא.

קרא עוד »

כמה זמן לוקח להגיע למרכז תל אביב

כולם רוצים להיות קרובים לתל אביב ובמיוחד למרכז. במרכז תל אביב הכל קורה בין אם מדובר במשרות נחשקות או מקומות בילוי ותרבות. מהסיבה הזו ועוד הדרך למרכז תל אביב וגם לתל אביב באופן כללי כרוכים במעבר מכשולים רבים יותר מרק כבישים ורמזורים אלא גם פקקים רבים ועמוסים.

קרא עוד »
דילוג לתוכן