ביקורת על הספר "מבצע דמוקלס"

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

בספר חוזר ההיסטוריון הבריטי, רוג'ר הווארד אל אחד מין המבצעים השנויים במחלוקת של המוסד הישראלי ומציג לקוראים נקודת מבט שונה וביקורתית מהזווית שקיבלנו על הארגון עד כה.

בשנת 1954 ישראל ניהלה מבצע סמוי על מנת לחבל בקשר של מצרים אל המערב והיא עשתה זאת על ידי ביצוע פעולות טרור ב"שמם" של ארגונים מצריים. היה את "מבצע סוזנה" אשר כשל וגרר אחריו ועדות חקירה שנמשכו שנים רבות. מה שהציבור לא ידע בעת הזו היה שישראל המשיכה במקביל לנהל מבצעים שלמים במצרים כאשר היעד היה מדענים שבנו כלי מלחמה. המדענים הללו היו גרמנים שגויסו על ידי נאצר ובמשך 13 שנים המוסד פעל להרחיק אותם ממצריים כאשר הם השתמשו בכל אמצעי שניתן להם. הפעולות שהמוסד ביצע לצורך המלאכה מתועדים על ידי ההיסטוריון והעיתונאי רוג'ר הווארד ב"מבצע דמוקלס" אשר מתעד את פועלה של המוסד עד לתחילת מלחמת ששת הימים.

נקודת מבט חדשה

בתור ישראלים, התרגלנו לשמוע חוות דעת ונקודות מבט מסוימות על המוסד. מכיוון שמחבר הספר הינו בריטי, ניתן להגיד שהסקירה שלו לא מוטה באופן מיוחד כלפי הישראלים ויש שיגידו אפילו שהוא נוטה לקחת את צד המצרים אך נראה שהוא איננו אנטי ישראלי. באופן כללי, הוא כותב באופן ביקורתי ושונה משהיכרנו עד היום.

בשיאה של פעילות הריגול במצרים, בשנות השישים המוקדמות, נלכד אדולף אייכמן בארצות הברית על ידי המוסד. חמישים שנה לאחר מכן, נכתב הספר "המצוד אחר אייכמן" על ידי העיתונאי האמריקאי שמתעד את המבצע ללכידת הפושע הנאצי ובעת זו התרגלנו להתייחס אל המוסד כאל ארגון בלתי מנוצח. מבצע דמוקלס מביא נקודת מבט שונה גם במקרה הזה. למעשה, הוא חושף כשלים בפעילות המוסד וגם במפעילי המבצע ושיקול דעתם של הראל ודוד בן גוריון.

סקירה נרחבת

בנוסף לסקירת הצד הישראלי בסיפור, כחצי מהסקירה של הווארד מתייחסת אל הרקע הגרמני והמצרי והחיבור בין נאצר למדענים. הציבור הישראלי איננו ממש חשוף לצדדים אלו ומהסיבות האלו, במיוחד לישראלים יהיה מעניין ביותר לקרוא את הספר. בנוסף, ניתן למצוא בספר נקודות מבט מעניינות על הנאצים שנדמה שהמניעים לפעולתם נגד היהודים אינם היו רק מניעים אנטישמים.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
מידע דיגיטלי
זו דעתי

פיקוח מחירים בעד או נגד

פיקוח מחירים הינו פעולה ממשלתית לרוב בה מגבילים את המחיר המקסימלי בו יכול להימכר מוצר מסוים. פיקוח מחירים במידה כזו או אחרת נהוג במדינות רבות כאשר לרוב מדובר על מוצרים בסיסיים על מנת לאפשר גם למעוטי הכנסה ליהנות ממחירים סבירים בעבור מוצרים בסיסיים ומצד שני דואגות הממשלות לאפשר לספקים להרוויח במידה מסוימת על המוצרים שנמצאים תחת פיקוח. ישנם כלכלנים שסבורים שפיקוח מחירים פוגע בכלכלת השוק החופשי וקוראים להסירה ומצד שני ישנם אלו המבקשים להסדיר את פיקוח המחירים על מוצרים רחבים יותר בישראל כמו על שוק הדיור כאשר דירה נחשבת למוצר יסוד וכמו כן מוצרים נוספים.

קרא עוד »

מי יוביל את מדינת ישראל להצלחה הימין או השמאל

הבחירות בפתח והמאבק בין הימין לשמאל ניכר מתמיד. בשנים האחרונות הקואליציה השולטת במדינת ישראל מוגדרת ברובה כימין אך יש לציין שזו לא מיישמת באופן מלא את חזון הימין. מצד שני מפלגות השמאל מתחזקות אפילו שחלקן לא מגדירות את עצמן כשמאל אך ככל הנראה שמפלגת "כחול לבן" בין אם היא באמת מפלגת שמאל או לא, מקבל קולות של מצביעי שמאל רבים אשר מוצאים בה את תקוותם ליישום משאלותיהם. לאורך השנים היינו עדים לממשלות שמוגדרות כמפלגות שמאל וכמו כן גם לכאלו שמגדירות את עצמן כימין מובהק, אז איזה צד באמת יכול להוביל את ישראל למהפכה?

קרא עוד »

תחבורה ציבורית בשבת בעד או נגד

מדי פעם עולה לכותרות נושא התחבורה הציבורית בשבת. מכיוון שברוב הארץ לא ניתן למצוא תחבורה ציבורית אמתית בשבת, חילונים רבים מוצאים עצמם מוציאים כסף רב על מוניות או שהאופציה הפחות מועדפת עליהם היא להישאר בבית. מצד שני מבקשים הדתיים וגם אוכלוסיות אחרות לקבל יום אחד של שקט, נקי מזיהום אוויר כמה שניתן וכמו כן לשמור על הצביון היהודי.

קרא עוד »
אנחנו גם בפייסבוק
נחלצים מהפקקים

שירי נסיעה

כמעט כל שיר יכול להתאים במידה מסוימת לרעשי הכביש ויציאה מהעיר וזה תלוי רבות במידת עוצמת הווליום. על כך יכולים להעיד הקליפים הרבים בהם רואים דרכים בנויות יותרת ופחות. יחד עם זאת, ישנם כמה שירים קלאסיים שמתאימים לנסיעות ולדרכים במיוחד.

קרא עוד »

קארפולינג למה זה הדבר הנכון לעשות

בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה חדשה, ה"קארפולינג". קארפולינג הינה בעצם נסיעה שיתופית ברכב כאשר אדם אחד מסיע עוד כמה אנשים ואלו משתתפים ביחד בהוצאות הנסיעה. פלטפורמות שונות מקדמות את הקארפולינג כמו מוביט ו-WAZE וכמו כן ניתן למצוא קבוצות פייסבוק שלמות שכל מטרתן הינה לקשר בין שמחפש טרמפים לבין נותני טרמפים בין אם בתשלום או שלא.

קרא עוד »

כמה זמן לוקח להגיע למרכז תל אביב

כולם רוצים להיות קרובים לתל אביב ובמיוחד למרכז. במרכז תל אביב הכל קורה בין אם מדובר במשרות נחשקות או מקומות בילוי ותרבות. מהסיבה הזו ועוד הדרך למרכז תל אביב וגם לתל אביב באופן כללי כרוכים במעבר מכשולים רבים יותר מרק כבישים ורמזורים אלא גם פקקים רבים ועמוסים.

קרא עוד »
דילוג לתוכן