ביקורת על הספר "מבצע דמוקלס"

בספר חוזר ההיסטוריון הבריטי, רוג'ר הווארד אל אחד מין המבצעים השנויים במחלוקת של המוסד הישראלי ומציג לקוראים נקודת מבט שונה וביקורתית מהזווית שקיבלנו על הארגון עד כה.

בשנת 1954 ישראל ניהלה מבצע סמוי על מנת לחבל בקשר של מצרים אל המערב והיא עשתה זאת על ידי ביצוע פעולות טרור ב"שמם" של ארגונים מצריים. היה את "מבצע סוזנה" אשר כשל וגרר אחריו ועדות חקירה שנמשכו שנים רבות. מה שהציבור לא ידע בעת הזו היה שישראל המשיכה במקביל לנהל מבצעים שלמים במצרים כאשר היעד היה מדענים שבנו כלי מלחמה. המדענים הללו היו גרמנים שגויסו על ידי נאצר ובמשך 13 שנים המוסד פעל להרחיק אותם ממצריים כאשר הם השתמשו בכל אמצעי שניתן להם. הפעולות שהמוסד ביצע לצורך המלאכה מתועדים על ידי ההיסטוריון והעיתונאי רוג'ר הווארד ב"מבצע דמוקלס" אשר מתעד את פועלה של המוסד עד לתחילת מלחמת ששת הימים.

מלון בוטיק בטבריה ובצפון מלונות מתמידים עם מתן מענה מפנק לכל דרישה שיודעים לתת

נקודת מבט חדשה

בתור ישראלים, התרגלנו לשמוע חוות דעת ונקודות מבט מסוימות על המוסד. מכיוון שמחבר הספר הינו בריטי, ניתן להגיד שהסקירה שלו לא מוטה באופן מיוחד כלפי הישראלים ויש שיגידו אפילו שהוא נוטה לקחת את צד המצרים אך נראה שהוא איננו אנטי ישראלי. באופן כללי, הוא כותב באופן ביקורתי ושונה משהיכרנו עד היום.

בשיאה של פעילות הריגול במצרים, בשנות השישים המוקדמות, נלכד אדולף אייכמן בארצות הברית על ידי המוסד. חמישים שנה לאחר מכן, נכתב הספר "המצוד אחר אייכמן" על ידי העיתונאי האמריקאי שמתעד את המבצע ללכידת הפושע הנאצי ובעת זו התרגלנו להתייחס אל המוסד כאל ארגון בלתי מנוצח. מבצע דמוקלס מביא נקודת מבט שונה גם במקרה הזה. למעשה, הוא חושף כשלים בפעילות המוסד וגם במפעילי המבצע ושיקול דעתם של הראל ודוד בן גוריון.

סקירה נרחבת

בנוסף לסקירת הצד הישראלי בסיפור, כחצי מהסקירה של הווארד מתייחסת אל הרקע הגרמני והמצרי והחיבור בין נאצר למדענים. הציבור הישראלי איננו ממש חשוף לצדדים אלו ומהסיבות האלו, במיוחד לישראלים יהיה מעניין ביותר לקרוא את הספר. בנוסף, ניתן למצוא בספר נקודות מבט מעניינות על הנאצים שנדמה שהמניעים לפעולתם נגד היהודים אינם היו רק מניעים אנטישמים.

מידע דיגיטלי
זו דעתי
מלונות במרכז ובצפון מלונות המומלצים ביותר זמינים 24 שעות עם הנכונות והרצון שתיהנו

שומרים על הצביון המיוחד של המדינה – גם בממשלה החדשה

כולנו יודעים עד כמה משמעותית היא מדינת ישראל בתור מדינתו היחידה של העם היהודי. אף אחד לא מערער על חשיבותה של המדינה ועל משמעותה, אבל יש רבים בציבור הישראלי שתופסים את הצביון היהודי בתור הגורם החשוב ביותר שעליו צריך לשמור.

קרא עוד »
אנחנו גם בפייסבוק
נחלצים מהפקקים
מלון בוטיק בטבריה ובצפון מלונות המציעים מגוון פעילויות ובידור לילדים ונוער בעלי ניסיון רב בתחום

שירי נסיעה

כמעט כל שיר יכול להתאים במידה מסוימת לרעשי הכביש ויציאה מהעיר וזה תלוי רבות במידת עוצמת הווליום. על כך יכולים להעיד הקליפים הרבים בהם רואים דרכים בנויות יותרת ופחות. יחד עם זאת, ישנם כמה שירים קלאסיים שמתאימים לנסיעות ולדרכים במיוחד.

קרא עוד »
דילוג לתוכן