יוקר המחייה בתל אביב

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

קשה לשים על כך את האצבע באופן מובהק, אך בישראל חלה תפנית משמעותית בשנים האחרונות בכל הנוגע להוצאות משקי הבית היומיומיות. בעוד שבמקומות רבים ברחבי העולם יוקר המחייה מאמיר ושובר שיאים חדשים, נראה כי בישראל באופן ספציפי חלה עלייה חדה ואף לא פרופורציונלית בענפי שיווק ומוצרים ספציפיים, ובאופן שמקשה על כל משקי הבית ללא יוצא מן הכלל.

כך למשל, אמנם מחירי המזון הבסיסי נמצאים בפיקוח ומחירי הבגדים אף הם תואמים את העלויות הקיימות במותגים השונים בעולם, אך מחירי הפירות והירקות בארץ הם גבוהים יחסית למדינות אחרות בעולם, כולל כמובן אירופה וארצות הברית. נוספים לכך נתונים גבוהים באופן משמעותי אודות שיעור המס הגבוה על רכבים מיד ראשונה (100%!), מחירי הנדל"ן, האלכוהול, הסיגריות, מוצרי הפארם ועוד.   

האם בכל הארץ יוקר המחייה זהה?

יותר ויותר אנשים מבינים כי יוקר המחייה אינו אחיד בין כל הערים והאזורים בארץ. על אף היותה מדינה קטנה שבה הערים השונות קרובות זו לזו יחסית, ישנם פערים גדולים מאד בין עיר לעיר ובפרט בין אוכלוסיה לאוכלוסיה. כך באופן יחסי, על פי רוב סופרמרקטים ואפילו מתחמי קניות שלמים המיועדים למגזר הערבי או החרדי יציעו מחירים זולים יותר למוצרים השונים, ואילו ככל שמתקרבים יותר למרכז הארץ כך יעלו לרוב המחירים עבור המוצרים השונים, כאשר גולת הכותרת בהקשר זה היא כמובן תל אביב.

האם יוקר המחייה בתל אביב באמת גבוה כל כך?

נתונים רשמיים של הלמ"ס וחברות מחקר אחרות מראים שוב ושוב את מה שכל תושבי תל אביב יודעים כבר מזמן: כמעט ואין מוצר או שירות הניתן בתל אביב שלא ניתן יהיה למצוא לו מקבילה זולה יותר, לעתים אף בעשרות אחוזים, בערים אחרות בארץ. בין ההשוואות המוכרות בנוגע לתעריפים הגבוהים בתל אביב ניתן למנות שעת עבודה בניקיון למשל, נסיעה במונית בעיר או אפילו שעת שמרטפות בגילאי תיכון.

עם זאת, יש לזכור כי בעוד יוקר המחייה בתל אביב מצביע באופן מובהק על רמת הוצאות גבוהה, כך בהתאמה רמת ההכנסות נחשבת לגבוהה לעומת אזורים אחרים בארץ. מעבר ליוקרן של לשעות עבודה בסיסיות כפי שתואר קודם, גם השכר הממוצע בתל אביב הוא גבוה יחסית לשאר הארץ – והחוכמה טמונה במציאת האיזון והנוסחה הנכונה בין השניים.

Share on facebook
שתפו בפייסבוק
Share on twitter
שתפו בטוויטר
Share on linkedin
שתפו בלינקדין
Share on whatsapp
שתפו בוואטסאפ
מידע דיגיטלי
זו דעתי

פיקוח מחירים בעד או נגד

פיקוח מחירים הינו פעולה ממשלתית לרוב בה מגבילים את המחיר המקסימלי בו יכול להימכר מוצר מסוים. פיקוח מחירים במידה כזו או אחרת נהוג במדינות רבות כאשר לרוב מדובר על מוצרים בסיסיים על מנת לאפשר גם למעוטי הכנסה ליהנות ממחירים סבירים בעבור מוצרים בסיסיים ומצד שני דואגות הממשלות לאפשר לספקים להרוויח במידה מסוימת על המוצרים שנמצאים תחת פיקוח. ישנם כלכלנים שסבורים שפיקוח מחירים פוגע בכלכלת השוק החופשי וקוראים להסירה ומצד שני ישנם אלו המבקשים להסדיר את פיקוח המחירים על מוצרים רחבים יותר בישראל כמו על שוק הדיור כאשר דירה נחשבת למוצר יסוד וכמו כן מוצרים נוספים.

קרא עוד »

מי יוביל את מדינת ישראל להצלחה הימין או השמאל

הבחירות בפתח והמאבק בין הימין לשמאל ניכר מתמיד. בשנים האחרונות הקואליציה השולטת במדינת ישראל מוגדרת ברובה כימין אך יש לציין שזו לא מיישמת באופן מלא את חזון הימין. מצד שני מפלגות השמאל מתחזקות אפילו שחלקן לא מגדירות את עצמן כשמאל אך ככל הנראה שמפלגת "כחול לבן" בין אם היא באמת מפלגת שמאל או לא, מקבל קולות של מצביעי שמאל רבים אשר מוצאים בה את תקוותם ליישום משאלותיהם. לאורך השנים היינו עדים לממשלות שמוגדרות כמפלגות שמאל וכמו כן גם לכאלו שמגדירות את עצמן כימין מובהק, אז איזה צד באמת יכול להוביל את ישראל למהפכה?

קרא עוד »

תחבורה ציבורית בשבת בעד או נגד

מדי פעם עולה לכותרות נושא התחבורה הציבורית בשבת. מכיוון שברוב הארץ לא ניתן למצוא תחבורה ציבורית אמתית בשבת, חילונים רבים מוצאים עצמם מוציאים כסף רב על מוניות או שהאופציה הפחות מועדפת עליהם היא להישאר בבית. מצד שני מבקשים הדתיים וגם אוכלוסיות אחרות לקבל יום אחד של שקט, נקי מזיהום אוויר כמה שניתן וכמו כן לשמור על הצביון היהודי.

קרא עוד »
אנחנו גם בפייסבוק
נחלצים מהפקקים

שירי נסיעה

כמעט כל שיר יכול להתאים במידה מסוימת לרעשי הכביש ויציאה מהעיר וזה תלוי רבות במידת עוצמת הווליום. על כך יכולים להעיד הקליפים הרבים בהם רואים דרכים בנויות יותרת ופחות. יחד עם זאת, ישנם כמה שירים קלאסיים שמתאימים לנסיעות ולדרכים במיוחד.

קרא עוד »

קארפולינג למה זה הדבר הנכון לעשות

בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה חדשה, ה"קארפולינג". קארפולינג הינה בעצם נסיעה שיתופית ברכב כאשר אדם אחד מסיע עוד כמה אנשים ואלו משתתפים ביחד בהוצאות הנסיעה. פלטפורמות שונות מקדמות את הקארפולינג כמו מוביט ו-WAZE וכמו כן ניתן למצוא קבוצות פייסבוק שלמות שכל מטרתן הינה לקשר בין שמחפש טרמפים לבין נותני טרמפים בין אם בתשלום או שלא.

קרא עוד »

כמה זמן לוקח להגיע למרכז תל אביב

כולם רוצים להיות קרובים לתל אביב ובמיוחד למרכז. במרכז תל אביב הכל קורה בין אם מדובר במשרות נחשקות או מקומות בילוי ותרבות. מהסיבה הזו ועוד הדרך למרכז תל אביב וגם לתל אביב באופן כללי כרוכים במעבר מכשולים רבים יותר מרק כבישים ורמזורים אלא גם פקקים רבים ועמוסים.

קרא עוד »
דילוג לתוכן