"כי תשא", קוצר רוח ועבודה זרה

פרשת כי תשא היא אחת הפרשות הדרמטיות ביותר מבחינה עלילתית בספר שמות, ואולי בכל חמשת החומשים בכלל - בשל סיפור חטא העגל המפורסם. בפרשה מתואר משה רבינו כאשר הוא עולה השמיימה לצורך השלמת כתיבת לוחות הברית, ואילו בני ישראל שנותרו למעשה ללא מנהיג, נדרשים בפעם הראשונה להיות אדונים לגורלם שלהם.

האם הניסיון יצליח?

את תוצאותיו של המעשה כולם מכירים: בני ישראל לא עמדו בניסיון ולבסוף חטאו בעבודה זרה, בעגל זהב ענק שהכינו בעזרתו של אהרון הכהן לו הם סגדו במקום להמשיך לחכות ללוחות הברית על ידי משה. אולם במבט מעמיק יותר ותוך התמקדות בשאלה מה הניע אותם לעשות זאת, ניתן למצוא פיתוי שקיים אצל כולנו ושניתן בקלות לזהותו. אחרי הכל, סביר להניח כי בני ישראל לא עשו זאת "להכעיס" אלא ממניע רגשי אנושי עמוק, שככל הנראה קיים אצל כולנו וחשוב להישמר ממנו.

מלון בוטיק בטבריה ובצפון מבחר הסוויטות והחדרים המוצעים במלונות מקצועיים עם הנכונות והרצון שתיהנו

מה גרם לבני ישראל לחטוא?

בשתי מילים פשוטות, ניתן לסכם את המניע בכך – קוצר רוח. אחרי שבועות וחודשים ארוכים של ציפייה ומתוך ידיעה ברורה כי דבר מה גדול עומד להתרחש, בהחלט ניתן להבין כי היה זה מעמד מתוח ומלא דריכות, שתוצאותיו (מעמד הר סיני) לא היו ידועות לעם ישראל כפי שהן ידועות לנו. אם נוסיף לכך את העובדה שמשה כאמור עזב את בני ישראל למעשה בפעם הראשונה, ניתן לומר כי היה בכך למעשה ניסיון כפול – הן של בחינת סבלנותם והן של בחינת עצמאותם של בני ישראל.

מה ניתן ללמוד מחטא העגל?

הרבה פעמים כאשר אנו מחכים לדבר מה גדול שיקרה, בין אם אנו יודעים מהו ובין אם לא ואנו פשוט רוצים שכבר יגיעו "ימים טובים יותר", קורה שאיננו שמים לב למעמד הייחודי שאנו מצויים בו, וכך התסכול גובר ואיתו הפנייה ל"עבודה זרה" – למחשבות שאינן קשורות, למעשים שאינם נכונים לנו ובכלל הליכה במקומות שאינם תואמים להתקדמות שלנו ולצעידה בטוב. פרשת כי תשא מלמדת אותנו אם כן להמשיך להישמע לטוב ולדבוק בו, גם אם ההמתנה לתוצאותיו היא קשה ומייגעת, כי בסופו של דבר ואחרי הכל, הציפייה והכוונה יתבררו כמשתלמות יותר מכל דבר אחר.

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדין
שתפו בוואטסאפ
מידע דיגיטלי
זו דעתי
מלונות במרכז ובצפון מלונות המומלצים ביותר זמינים 24 שעות עם הנכונות והרצון שתיהנו

שומרים על הצביון המיוחד של המדינה – גם בממשלה החדשה

כולנו יודעים עד כמה משמעותית היא מדינת ישראל בתור מדינתו היחידה של העם היהודי. אף אחד לא מערער על חשיבותה של המדינה ועל משמעותה, אבל יש רבים בציבור הישראלי שתופסים את הצביון היהודי בתור הגורם החשוב ביותר שעליו צריך לשמור.

קרא עוד »
אנחנו גם בפייסבוק
נחלצים מהפקקים
מלון בוטיק בטבריה ובצפון מלונות המציעים מגוון פעילויות ובידור לילדים ונוער בעלי ניסיון רב בתחום

שירי נסיעה

כמעט כל שיר יכול להתאים במידה מסוימת לרעשי הכביש ויציאה מהעיר וזה תלוי רבות במידת עוצמת הווליום. על כך יכולים להעיד הקליפים הרבים בהם רואים דרכים בנויות יותרת ופחות. יחד עם זאת, ישנם כמה שירים קלאסיים שמתאימים לנסיעות ולדרכים במיוחד.

קרא עוד »
דילוג לתוכן