לא מלמדים נשים להתמודד עם המבט הגברי

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

הרבה אפשר להגיד על הטרדות מיניות, ואף על תקיפות מיניות חלילה. אך בעוד שתנועת MeeToo מסרבת לעזוב אותנו (ובצדק), חשוב להבדיל בין שני המושגים הללו, וגם לעמוד על חשיבותו הרבה של ההבדל הזה.

מה ההבדל בין הטרדה לתקיפה?

על פניו נדמה כי כולנו יודעים את ההבדל: הטרדות מיניות לרוב מסתכמות בדיבור מיני לא לענין או במגע שאינו הולם, ולעתים במופעים אחרים כמו חשיפת איברים אינטימיים לעיני המוטרד או המוטרדת, מעקב אובססיבי בשיחות והודעות בטלפון ועוד. ועם זאת, חשוב מאד להבין כי כל המצבים הללו, עד כמה שהם לא נעימים, אינם נכללים תחת המטריה המשפטית של תקיפה – מקרים שמעורבת בהם אלימות פיזית ברורה. אנשים ונשים שחוו תקיפות מיניות אינם יכולים לסבול, ובצדק, את התופעה הרווחת בה אנשים מרשים לעצמם להשוות בין חומרתם של שני המצבים הללו.

מה נחשב להטרדה מבחינה משפטית?

הבדל נוסף שרבים אינם מודעים אליו מבחינה משפטית בין הטרדה לתקיפה מינית, טמון בעובדה כי בעוד שכל אחד ואחת יכולים להיות מואשמים בתקיפה מינית, הרי שעל פי חוק הטרדה מינית תהיה משמעותית הרבה יותר אם תיעשה על ידי דמות חשובה בחייו או חייה של המוטרדת: מעסיק, בן משפחה מבוגר, דמות חינוכית וכיוצא באלה. כל עוד מעשה ההטרדה אינו מבוצע על ידי גורם משמעותי בחייו או חייה של המוטרדת אלא על ידי אדם זר או מכר רופף, ספק רב אם יהיה באפשרותה להתלונן נגדו.

אז מה עושים עם ההטרדות ברחוב?

כן, הבנתן נכון: משמעות הדבר היא שבעוד המבטים הגבריים הלא נעימים, ההערות והשריקות שנשים מקבלות על בסיס יומיומי (וגם גברים למעשה) הם אינם נעימים בלשון המעטה, מבחינה משפטית הם אינם נחשבים כעבירה על החוק.

איך בכל זאת ניתן להתמודד איתם? בראש ובראשונה דרוש שינוי חברתי עמוק, שיבהיר קודם כל לגברים כי נשים אינן רכוש או חפץ שנועד לנוי, וודאי שדעתם עליהן אינה מעניינת או חשובה – להיפך, זהו מעשה משפיל ומיותר. עם זאת, בהחלט יש מקום ללמד נשים כיצד להגיב למבטים הללו ולגרום לאותם מטרידים (לא מבחינה משפטית כאמור) לחוש אשמים ולהבין כי ההערות והמבטים הללו אינם במקומם. זהו אמנם צעד קטן, אך יש בו פוטנציאל להתחלה חדשה ולהבנה יומיומית שעשויה להוביל לשוויון בחברה בה אנו חיים.

Share on facebook
שתפו בפייסבוק
Share on twitter
שתפו בטוויטר
Share on linkedin
שתפו בלינקדין
Share on whatsapp
שתפו בוואטסאפ
מידע דיגיטלי
זו דעתי

פיקוח מחירים בעד או נגד

פיקוח מחירים הינו פעולה ממשלתית לרוב בה מגבילים את המחיר המקסימלי בו יכול להימכר מוצר מסוים. פיקוח מחירים במידה כזו או אחרת נהוג במדינות רבות כאשר לרוב מדובר על מוצרים בסיסיים על מנת לאפשר גם למעוטי הכנסה ליהנות ממחירים סבירים בעבור מוצרים בסיסיים ומצד שני דואגות הממשלות לאפשר לספקים להרוויח במידה מסוימת על המוצרים שנמצאים תחת פיקוח. ישנם כלכלנים שסבורים שפיקוח מחירים פוגע בכלכלת השוק החופשי וקוראים להסירה ומצד שני ישנם אלו המבקשים להסדיר את פיקוח המחירים על מוצרים רחבים יותר בישראל כמו על שוק הדיור כאשר דירה נחשבת למוצר יסוד וכמו כן מוצרים נוספים.

קרא עוד »

מי יוביל את מדינת ישראל להצלחה הימין או השמאל

הבחירות בפתח והמאבק בין הימין לשמאל ניכר מתמיד. בשנים האחרונות הקואליציה השולטת במדינת ישראל מוגדרת ברובה כימין אך יש לציין שזו לא מיישמת באופן מלא את חזון הימין. מצד שני מפלגות השמאל מתחזקות אפילו שחלקן לא מגדירות את עצמן כשמאל אך ככל הנראה שמפלגת "כחול לבן" בין אם היא באמת מפלגת שמאל או לא, מקבל קולות של מצביעי שמאל רבים אשר מוצאים בה את תקוותם ליישום משאלותיהם. לאורך השנים היינו עדים לממשלות שמוגדרות כמפלגות שמאל וכמו כן גם לכאלו שמגדירות את עצמן כימין מובהק, אז איזה צד באמת יכול להוביל את ישראל למהפכה?

קרא עוד »

תחבורה ציבורית בשבת בעד או נגד

מדי פעם עולה לכותרות נושא התחבורה הציבורית בשבת. מכיוון שברוב הארץ לא ניתן למצוא תחבורה ציבורית אמתית בשבת, חילונים רבים מוצאים עצמם מוציאים כסף רב על מוניות או שהאופציה הפחות מועדפת עליהם היא להישאר בבית. מצד שני מבקשים הדתיים וגם אוכלוסיות אחרות לקבל יום אחד של שקט, נקי מזיהום אוויר כמה שניתן וכמו כן לשמור על הצביון היהודי.

קרא עוד »
אנחנו גם בפייסבוק
נחלצים מהפקקים

שירי נסיעה

כמעט כל שיר יכול להתאים במידה מסוימת לרעשי הכביש ויציאה מהעיר וזה תלוי רבות במידת עוצמת הווליום. על כך יכולים להעיד הקליפים הרבים בהם רואים דרכים בנויות יותרת ופחות. יחד עם זאת, ישנם כמה שירים קלאסיים שמתאימים לנסיעות ולדרכים במיוחד.

קרא עוד »

קארפולינג למה זה הדבר הנכון לעשות

בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה חדשה, ה"קארפולינג". קארפולינג הינה בעצם נסיעה שיתופית ברכב כאשר אדם אחד מסיע עוד כמה אנשים ואלו משתתפים ביחד בהוצאות הנסיעה. פלטפורמות שונות מקדמות את הקארפולינג כמו מוביט ו-WAZE וכמו כן ניתן למצוא קבוצות פייסבוק שלמות שכל מטרתן הינה לקשר בין שמחפש טרמפים לבין נותני טרמפים בין אם בתשלום או שלא.

קרא עוד »

כמה זמן לוקח להגיע למרכז תל אביב

כולם רוצים להיות קרובים לתל אביב ובמיוחד למרכז. במרכז תל אביב הכל קורה בין אם מדובר במשרות נחשקות או מקומות בילוי ותרבות. מהסיבה הזו ועוד הדרך למרכז תל אביב וגם לתל אביב באופן כללי כרוכים במעבר מכשולים רבים יותר מרק כבישים ורמזורים אלא גם פקקים רבים ועמוסים.

קרא עוד »
דילוג לתוכן