לא מלמדים נשים להתמודד עם המבט הגברי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

הרבה אפשר להגיד על הטרדות מיניות, ואף על תקיפות מיניות חלילה. אך בעוד שתנועת MeeToo מסרבת לעזוב אותנו (ובצדק), חשוב להבדיל בין שני המושגים הללו, וגם לעמוד על חשיבותו הרבה של ההבדל הזה.

מה ההבדל בין הטרדה לתקיפה?

על פניו נדמה כי כולנו יודעים את ההבדל: הטרדות מיניות לרוב מסתכמות בדיבור מיני לא לענין או במגע שאינו הולם, ולעתים במופעים אחרים כמו חשיפת איברים אינטימיים לעיני המוטרד או המוטרדת, מעקב אובססיבי בשיחות והודעות בטלפון ועוד. ועם זאת, חשוב מאד להבין כי כל המצבים הללו, עד כמה שהם לא נעימים, אינם נכללים תחת המטריה המשפטית של תקיפה – מקרים שמעורבת בהם אלימות פיזית ברורה. אנשים ונשים שחוו תקיפות מיניות אינם יכולים לסבול, ובצדק, את התופעה הרווחת בה אנשים מרשים לעצמם להשוות בין חומרתם של שני המצבים הללו.

מה נחשב להטרדה מבחינה משפטית?

הבדל נוסף שרבים אינם מודעים אליו מבחינה משפטית בין הטרדה לתקיפה מינית, טמון בעובדה כי בעוד שכל אחד ואחת יכולים להיות מואשמים בתקיפה מינית, הרי שעל פי חוק הטרדה מינית תהיה משמעותית הרבה יותר אם תיעשה על ידי דמות חשובה בחייו או חייה של המוטרדת: מעסיק, בן משפחה מבוגר, דמות חינוכית וכיוצא באלה. כל עוד מעשה ההטרדה אינו מבוצע על ידי גורם משמעותי בחייו או חייה של המוטרדת אלא על ידי אדם זר או מכר רופף, ספק רב אם יהיה באפשרותה להתלונן נגדו.

אז מה עושים עם ההטרדות ברחוב?

כן, הבנתן נכון: משמעות הדבר היא שבעוד המבטים הגבריים הלא נעימים, ההערות והשריקות שנשים מקבלות על בסיס יומיומי (וגם גברים למעשה) הם אינם נעימים בלשון המעטה, מבחינה משפטית הם אינם נחשבים כעבירה על החוק.

איך בכל זאת ניתן להתמודד איתם? בראש ובראשונה דרוש שינוי חברתי עמוק, שיבהיר קודם כל לגברים כי נשים אינן רכוש או חפץ שנועד לנוי, וודאי שדעתם עליהן אינה מעניינת או חשובה – להיפך, זהו מעשה משפיל ומיותר. עם זאת, בהחלט יש מקום ללמד נשים כיצד להגיב למבטים הללו ולגרום לאותם מטרידים (לא מבחינה משפטית כאמור) לחוש אשמים ולהבין כי ההערות והמבטים הללו אינם במקומם. זהו אמנם צעד קטן, אך יש בו פוטנציאל להתחלה חדשה ולהבנה יומיומית שעשויה להוביל לשוויון בחברה בה אנו חיים.

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדין
שיתוף ב whatsapp
שתפו בוואטסאפ
מידע דיגיטלי
זו דעתי

שומרים על הצביון המיוחד של המדינה – גם בממשלה החדשה

כולנו יודעים עד כמה משמעותית היא מדינת ישראל בתור מדינתו היחידה של העם היהודי. אף אחד לא מערער על חשיבותה של המדינה ועל משמעותה, אבל יש רבים בציבור הישראלי שתופסים את הצביון היהודי בתור הגורם החשוב ביותר שעליו צריך לשמור.

קרא עוד »
אנחנו גם בפייסבוק
נחלצים מהפקקים

שירי נסיעה

כמעט כל שיר יכול להתאים במידה מסוימת לרעשי הכביש ויציאה מהעיר וזה תלוי רבות במידת עוצמת הווליום. על כך יכולים להעיד הקליפים הרבים בהם רואים דרכים בנויות יותרת ופחות. יחד עם זאת, ישנם כמה שירים קלאסיים שמתאימים לנסיעות ולדרכים במיוחד.

קרא עוד »
דילוג לתוכן