קנה דירה בתל אביב וגילה שהיא נבנתה ללא היתר

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

אחד הכללים הראשונים שכל יועץ משכנתאות או עורך דין יתנו לכם לפני שתפנו לבנק לקבל משכנתא, הוא החובה לבדוק האם הדירה נעדרת חובות והאם כל המרכיבים בה מתקיימים כחוק. עם זאת, בהרבה מאד מקרים של רכישות דירה ובמיוחד כאשר לא מעורב בתהליך גוף גדול כמו בנק שיפקח על העסקה, עשויים להתגלע אי הבנות וחיכוכים, בדיוק כמו שקרה במקרה הבא.

עסקה מפוקפקת

לפני כעשר שנים רכש אדם דירה בדרום תל אביב, במחיר של 700,000 שקלים לצורך השקעה. זמן קצר לאחר ביצוע העסקה ובעוד שמרבית התשלום עבור הנכס עדיין לא הועבר לבעלת הדירה, גילה הקונה כי הדירה למעשה לא נבנתה בהיתר, וזאת במסגרת בדיקה שגרתית שערך לפני שביקש לשפץ את גג המבנה. עם זאת ולמרות הגילוי, שילם הקונה את החלק הנוסף בתשלום כעבור שבועיים כמתוכנן, והוא אף השכיר אותה לדיירים בהמשך כפי שהתכוון לעשות מלכתחילה.

התביעה

בעוד שהממצא החמור לא מנע מהקונה להמשיך לקיים את תכניותיו המקוריות באופן מוחלט, לפני כשלוש שנים הוא החליט לתבוע את המוכרת ואת עורך הדין שייצג אותה במכירה, בשל העובדה כי העדר הבנייה פגע בשווי הנכס וכן בקבלת אישורים אחרים הנוגעים אליו, כמו גם העובדה הבסיסית כי נמכרה לו תוך הסתרת מידע במכוון ובמרמה.

תוצאות המשפט

בתום דיונים שנמשכו כשלוש שנים, הוכרע לאחרונה פסק הדין על ידי השופטת נאווה ברוורמן בבית משפט השלום בתל אביב, לפיו יחויבו בעלת הדירה ועורך הדין שייצג אותה בשווי של 388,000 ש"ח. לאור העדויות שהוצגו בפניה, קבעה השופטת כי בעלת הדירה אכן הסתירה את עובדת העדר היתר הבנייה באופן מכוון, וכן הטיחה בעורך הדין כי פעל ברשלנות ובחוסר מקצועיות כשלא בחן – או הציג את הנתונים כיאות – בפני הקונה.

עם זאת כאמור הקונה פעל במשך 7 שנים ללא הפרעה בנכס והשכיר אותו בהתאם לתכניותיו, ועל כן ניכתה השופטת 20% מסך כספי הפיצויים, שנקבעו על ידי ההפרש שבין ערך הדירה ללא היתר לעומת ערכה המקורי, ובתוספת פיצוי בגין עוגמת נפש והוצאות משפט.

Share on facebook
שתפו בפייסבוק
Share on twitter
שתפו בטוויטר
Share on linkedin
שתפו בלינקדין
Share on whatsapp
שתפו בוואטסאפ
מידע דיגיטלי
זו דעתי

פיקוח מחירים בעד או נגד

פיקוח מחירים הינו פעולה ממשלתית לרוב בה מגבילים את המחיר המקסימלי בו יכול להימכר מוצר מסוים. פיקוח מחירים במידה כזו או אחרת נהוג במדינות רבות כאשר לרוב מדובר על מוצרים בסיסיים על מנת לאפשר גם למעוטי הכנסה ליהנות ממחירים סבירים בעבור מוצרים בסיסיים ומצד שני דואגות הממשלות לאפשר לספקים להרוויח במידה מסוימת על המוצרים שנמצאים תחת פיקוח. ישנם כלכלנים שסבורים שפיקוח מחירים פוגע בכלכלת השוק החופשי וקוראים להסירה ומצד שני ישנם אלו המבקשים להסדיר את פיקוח המחירים על מוצרים רחבים יותר בישראל כמו על שוק הדיור כאשר דירה נחשבת למוצר יסוד וכמו כן מוצרים נוספים.

קרא עוד »

מי יוביל את מדינת ישראל להצלחה הימין או השמאל

הבחירות בפתח והמאבק בין הימין לשמאל ניכר מתמיד. בשנים האחרונות הקואליציה השולטת במדינת ישראל מוגדרת ברובה כימין אך יש לציין שזו לא מיישמת באופן מלא את חזון הימין. מצד שני מפלגות השמאל מתחזקות אפילו שחלקן לא מגדירות את עצמן כשמאל אך ככל הנראה שמפלגת "כחול לבן" בין אם היא באמת מפלגת שמאל או לא, מקבל קולות של מצביעי שמאל רבים אשר מוצאים בה את תקוותם ליישום משאלותיהם. לאורך השנים היינו עדים לממשלות שמוגדרות כמפלגות שמאל וכמו כן גם לכאלו שמגדירות את עצמן כימין מובהק, אז איזה צד באמת יכול להוביל את ישראל למהפכה?

קרא עוד »

תחבורה ציבורית בשבת בעד או נגד

מדי פעם עולה לכותרות נושא התחבורה הציבורית בשבת. מכיוון שברוב הארץ לא ניתן למצוא תחבורה ציבורית אמתית בשבת, חילונים רבים מוצאים עצמם מוציאים כסף רב על מוניות או שהאופציה הפחות מועדפת עליהם היא להישאר בבית. מצד שני מבקשים הדתיים וגם אוכלוסיות אחרות לקבל יום אחד של שקט, נקי מזיהום אוויר כמה שניתן וכמו כן לשמור על הצביון היהודי.

קרא עוד »
אנחנו גם בפייסבוק
נחלצים מהפקקים

שירי נסיעה

כמעט כל שיר יכול להתאים במידה מסוימת לרעשי הכביש ויציאה מהעיר וזה תלוי רבות במידת עוצמת הווליום. על כך יכולים להעיד הקליפים הרבים בהם רואים דרכים בנויות יותרת ופחות. יחד עם זאת, ישנם כמה שירים קלאסיים שמתאימים לנסיעות ולדרכים במיוחד.

קרא עוד »

קארפולינג למה זה הדבר הנכון לעשות

בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה חדשה, ה"קארפולינג". קארפולינג הינה בעצם נסיעה שיתופית ברכב כאשר אדם אחד מסיע עוד כמה אנשים ואלו משתתפים ביחד בהוצאות הנסיעה. פלטפורמות שונות מקדמות את הקארפולינג כמו מוביט ו-WAZE וכמו כן ניתן למצוא קבוצות פייסבוק שלמות שכל מטרתן הינה לקשר בין שמחפש טרמפים לבין נותני טרמפים בין אם בתשלום או שלא.

קרא עוד »

כמה זמן לוקח להגיע למרכז תל אביב

כולם רוצים להיות קרובים לתל אביב ובמיוחד למרכז. במרכז תל אביב הכל קורה בין אם מדובר במשרות נחשקות או מקומות בילוי ותרבות. מהסיבה הזו ועוד הדרך למרכז תל אביב וגם לתל אביב באופן כללי כרוכים במעבר מכשולים רבים יותר מרק כבישים ורמזורים אלא גם פקקים רבים ועמוסים.

קרא עוד »
דילוג לתוכן