מיקי בן 65 ועושה היסטוריה

קשה קצת להאמין, אבל מיקי ברקוביץ' כבר בן 65. הניצחון ההיסטורי שהשיג בשנת 1977 היה חשוב לא רק במונחים ספורטיביים אלא גם במישור הפוליטי, ואולי משום כך הוא נצרב עמוק כל כך בתודעה הישראלית. אז מה בדיוק קרה שם, ולמה דווקא המשחק הזה נחשב עד היום לאחד המשחקים החשובים בתולדות מדינת ישראל? צלילה קצרה ומרתקת לשנה ששינתה את פני הכדורסל הישראלי.

אליפות אירופה בפעם הראשונה

נתחיל בקטן: מדינת ישראל הצעירה (אז בת 29 שנים בלבד), היתה בחיתוליה בהרבה מאד מישורים. למרות שקבוצת מכבי תל אביב היתה ותיקה יותר מהמדינה עצמה, כל הישג ספורטיבי שהושג נרשם למעשה לטובת מדינת ישראל, ובהחלט ניתן להבין מדוע.

קבוצת צסק"א מוסקבה עליה ניצחה מכבי תל אביב באותו משחק היסטורי נחשבה לענקית אירופית, כזו שרשמה לזכותה ארבעה ניצחונות בתחרות זו בעבר, והמשחק מול נבחרת ישראל לא היה נראה עבורה כמשמעותי מאד, לפחות מבחינה ספורטיבית.

המישור הפוליטי

בישראל אולי לא הרגישו זאת באופן מפורש בחיי היומיום ברחוב, אבל היו אלה ימי השיא של המלחמה הקרה בין רוסיה לארצות הברית, במסגרתה תמכה רוסיה במדינות ערב ולמעשה ניתקה את קשריה הדיפלומטיים עם ישראל כעשר שנים קודם לכן. עיני העולם כולו וכמובן גם כאן בישראל, היו נשואות למעצמות הגדולות רוסיה וארצות הברית, בדריכות וחרדה מכך שהמצב לא יסלים חלילה לפתיחתה של מלחמת עולם שלישית.

המשחק אפוא, התקיים על אדמות בלגיה בשל החרמת הנבחרת הרוסית את מדינת ישראל, ודי היה בכל אלה כדי לרתק עשרות אלפי צופים בישראל למסך הביתי – גם את אלה שכדורסל כלל לא עניין אותם. תוצאות המשחק הדמיוניות כמעט, 91-79, הובילו את מאמן הנבחרת האגדי טל ברודי לטבוע את המשפט האלמותי "אנחנו במפה ואנחנו נשארים במפה", משפט שבהקשרו הרחב יותר קיבל משמעות ציונית עמוקה ומשמעותית מאין כמוה.

מלון בוטיק בטבריה ובצפון בתי מלון למשפחות ולזוגות צעירים מקצועיים בתחום המלונאות ותיירות פנים עם

משחק מול עשרות אלפי צופים ישראלים

מלבד הצפיות הרבות ברוסיה ובאירופה כולה, ההישג ההיסטורי נרשם גם בזמן אמת, לעיני המונים ישראלים שהבינו היטב את חשיבותו של המשחק. אם יש דבר אחד טוב אפילו יותר מהישג ספורטיבי אדיר, הרי שזוהי הידיעה כי יש מי שצופה בו בזמן אמת – אפילו כאלה שאינם מתעניינים בכדורסל כלל. במילים אחרות, ניתן להגיד כי הייתה זו בהחלט חגיגה לספורט, לתקווה ולמדינת ישראל.

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדין
שתפו בוואטסאפ
מידע דיגיטלי
זו דעתי
מלונות במרכז ובצפון מלונות המומלצים ביותר זמינים 24 שעות עם הנכונות והרצון שתיהנו

שומרים על הצביון המיוחד של המדינה – גם בממשלה החדשה

כולנו יודעים עד כמה משמעותית היא מדינת ישראל בתור מדינתו היחידה של העם היהודי. אף אחד לא מערער על חשיבותה של המדינה ועל משמעותה, אבל יש רבים בציבור הישראלי שתופסים את הצביון היהודי בתור הגורם החשוב ביותר שעליו צריך לשמור.

קרא עוד »
אנחנו גם בפייסבוק
נחלצים מהפקקים
מלון בוטיק בטבריה ובצפון מלונות המציעים מגוון פעילויות ובידור לילדים ונוער בעלי ניסיון רב בתחום

שירי נסיעה

כמעט כל שיר יכול להתאים במידה מסוימת לרעשי הכביש ויציאה מהעיר וזה תלוי רבות במידת עוצמת הווליום. על כך יכולים להעיד הקליפים הרבים בהם רואים דרכים בנויות יותרת ופחות. יחד עם זאת, ישנם כמה שירים קלאסיים שמתאימים לנסיעות ולדרכים במיוחד.

קרא עוד »
דילוג לתוכן