מיקי בן 65 ועושה היסטוריה

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

קשה קצת להאמין, אבל מיקי ברקוביץ' כבר בן 65. הניצחון ההיסטורי שהשיג בשנת 1977 היה חשוב לא רק במונחים ספורטיביים אלא גם במישור הפוליטי, ואולי משום כך הוא נצרב עמוק כל כך בתודעה הישראלית. אז מה בדיוק קרה שם, ולמה דווקא המשחק הזה נחשב עד היום לאחד המשחקים החשובים בתולדות מדינת ישראל? צלילה קצרה ומרתקת לשנה ששינתה את פני הכדורסל הישראלי.

אליפות אירופה בפעם הראשונה

נתחיל בקטן: מדינת ישראל הצעירה (אז בת 29 שנים בלבד), היתה בחיתוליה בהרבה מאד מישורים. למרות שקבוצת מכבי תל אביב היתה ותיקה יותר מהמדינה עצמה, כל הישג ספורטיבי שהושג נרשם למעשה לטובת מדינת ישראל, ובהחלט ניתן להבין מדוע.

קבוצת צסק"א מוסקבה עליה ניצחה מכבי תל אביב באותו משחק היסטורי נחשבה לענקית אירופית, כזו שרשמה לזכותה ארבעה ניצחונות בתחרות זו בעבר, והמשחק מול נבחרת ישראל לא היה נראה עבורה כמשמעותי מאד, לפחות מבחינה ספורטיבית.

המישור הפוליטי

בישראל אולי לא הרגישו זאת באופן מפורש בחיי היומיום ברחוב, אבל היו אלה ימי השיא של המלחמה הקרה בין רוסיה לארצות הברית, במסגרתה תמכה רוסיה במדינות ערב ולמעשה ניתקה את קשריה הדיפלומטיים עם ישראל כעשר שנים קודם לכן. עיני העולם כולו וכמובן גם כאן בישראל, היו נשואות למעצמות הגדולות רוסיה וארצות הברית, בדריכות וחרדה מכך שהמצב לא יסלים חלילה לפתיחתה של מלחמת עולם שלישית.

המשחק אפוא, התקיים על אדמות בלגיה בשל החרמת הנבחרת הרוסית את מדינת ישראל, ודי היה בכל אלה כדי לרתק עשרות אלפי צופים בישראל למסך הביתי – גם את אלה שכדורסל כלל לא עניין אותם. תוצאות המשחק הדמיוניות כמעט, 91-79, הובילו את מאמן הנבחרת האגדי טל ברודי לטבוע את המשפט האלמותי "אנחנו במפה ואנחנו נשארים במפה", משפט שבהקשרו הרחב יותר קיבל משמעות ציונית עמוקה ומשמעותית מאין כמוה.

משחק מול עשרות אלפי צופים ישראלים

מלבד הצפיות הרבות ברוסיה ובאירופה כולה, ההישג ההיסטורי נרשם גם בזמן אמת, לעיני המונים ישראלים שהבינו היטב את חשיבותו של המשחק. אם יש דבר אחד טוב אפילו יותר מהישג ספורטיבי אדיר, הרי שזוהי הידיעה כי יש מי שצופה בו בזמן אמת – אפילו כאלה שאינם מתעניינים בכדורסל כלל. במילים אחרות, ניתן להגיד כי הייתה זו בהחלט חגיגה לספורט, לתקווה ולמדינת ישראל.

Share on facebook
שתפו בפייסבוק
Share on twitter
שתפו בטוויטר
Share on linkedin
שתפו בלינקדין
Share on whatsapp
שתפו בוואטסאפ
מידע דיגיטלי
זו דעתי

פיקוח מחירים בעד או נגד

פיקוח מחירים הינו פעולה ממשלתית לרוב בה מגבילים את המחיר המקסימלי בו יכול להימכר מוצר מסוים. פיקוח מחירים במידה כזו או אחרת נהוג במדינות רבות כאשר לרוב מדובר על מוצרים בסיסיים על מנת לאפשר גם למעוטי הכנסה ליהנות ממחירים סבירים בעבור מוצרים בסיסיים ומצד שני דואגות הממשלות לאפשר לספקים להרוויח במידה מסוימת על המוצרים שנמצאים תחת פיקוח. ישנם כלכלנים שסבורים שפיקוח מחירים פוגע בכלכלת השוק החופשי וקוראים להסירה ומצד שני ישנם אלו המבקשים להסדיר את פיקוח המחירים על מוצרים רחבים יותר בישראל כמו על שוק הדיור כאשר דירה נחשבת למוצר יסוד וכמו כן מוצרים נוספים.

קרא עוד »

מי יוביל את מדינת ישראל להצלחה הימין או השמאל

הבחירות בפתח והמאבק בין הימין לשמאל ניכר מתמיד. בשנים האחרונות הקואליציה השולטת במדינת ישראל מוגדרת ברובה כימין אך יש לציין שזו לא מיישמת באופן מלא את חזון הימין. מצד שני מפלגות השמאל מתחזקות אפילו שחלקן לא מגדירות את עצמן כשמאל אך ככל הנראה שמפלגת "כחול לבן" בין אם היא באמת מפלגת שמאל או לא, מקבל קולות של מצביעי שמאל רבים אשר מוצאים בה את תקוותם ליישום משאלותיהם. לאורך השנים היינו עדים לממשלות שמוגדרות כמפלגות שמאל וכמו כן גם לכאלו שמגדירות את עצמן כימין מובהק, אז איזה צד באמת יכול להוביל את ישראל למהפכה?

קרא עוד »

תחבורה ציבורית בשבת בעד או נגד

מדי פעם עולה לכותרות נושא התחבורה הציבורית בשבת. מכיוון שברוב הארץ לא ניתן למצוא תחבורה ציבורית אמתית בשבת, חילונים רבים מוצאים עצמם מוציאים כסף רב על מוניות או שהאופציה הפחות מועדפת עליהם היא להישאר בבית. מצד שני מבקשים הדתיים וגם אוכלוסיות אחרות לקבל יום אחד של שקט, נקי מזיהום אוויר כמה שניתן וכמו כן לשמור על הצביון היהודי.

קרא עוד »
אנחנו גם בפייסבוק
נחלצים מהפקקים

שירי נסיעה

כמעט כל שיר יכול להתאים במידה מסוימת לרעשי הכביש ויציאה מהעיר וזה תלוי רבות במידת עוצמת הווליום. על כך יכולים להעיד הקליפים הרבים בהם רואים דרכים בנויות יותרת ופחות. יחד עם זאת, ישנם כמה שירים קלאסיים שמתאימים לנסיעות ולדרכים במיוחד.

קרא עוד »

קארפולינג למה זה הדבר הנכון לעשות

בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה חדשה, ה"קארפולינג". קארפולינג הינה בעצם נסיעה שיתופית ברכב כאשר אדם אחד מסיע עוד כמה אנשים ואלו משתתפים ביחד בהוצאות הנסיעה. פלטפורמות שונות מקדמות את הקארפולינג כמו מוביט ו-WAZE וכמו כן ניתן למצוא קבוצות פייסבוק שלמות שכל מטרתן הינה לקשר בין שמחפש טרמפים לבין נותני טרמפים בין אם בתשלום או שלא.

קרא עוד »

כמה זמן לוקח להגיע למרכז תל אביב

כולם רוצים להיות קרובים לתל אביב ובמיוחד למרכז. במרכז תל אביב הכל קורה בין אם מדובר במשרות נחשקות או מקומות בילוי ותרבות. מהסיבה הזו ועוד הדרך למרכז תל אביב וגם לתל אביב באופן כללי כרוכים במעבר מכשולים רבים יותר מרק כבישים ורמזורים אלא גם פקקים רבים ועמוסים.

קרא עוד »
דילוג לתוכן