פרשת אמור (אייר)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

פרשת אמור עוסקת בכמה דינים וזוהי מביאה לראשונה בספר התנ"ך את רשימת חגי ישראל המוכרים לנו מכיוון שאנו חוגגים אותם בכל שנה ומצוינים בה מועדים קדושים נוספים. פרשה זו הינה השמינית בספר ויקרא. לפניכם סיכום קצר של פרשת אמור, הדינים והחגים המצוינים בה.

פרשת אמור מתעסקת הרבה בנושאי טומאה וטהרה. בתקופת המקרא מושגים אלו נחשבו ליום יומיים בהרבה מאשר היום כאשר אדם מין השורה איננו פוגש אותם באופן תכוף. פרשת אמור מספרת למעשה על הכוהנים אשר היו אמונים אל שירות הקודש והיו צריכים להקפיד על טהרה והימנעות מטומאה באופן מובהק יותר משאר בני ישראל וכמו כן במיוחד הכהן הגדול אשר שירת בתפקיד חשוב וזה נדרש להקפדה ברמת חומרה גבוהה יותר מאשר הכוהנים האחרים.

בהמשך הפרשה מצוינים המועדים הקדושים ליהודים וכמו כן מפורטות גם מצוות השייכות לכל מועד. בין המועדים הקדושים שמצוינים ניתן למצוא את השבת, הנפת העומר וספירת העומר, ראש השנה, פסח, יום הכיפורים וסוכות. בסופה של פרשת אמור עולה סיפור על שני אנשים שרבו כאשר במהלך המריבה אחד מהם הזכיר את שם אלוקים בעת שקילל את האדם השני. האדם עמד בפני משה לדין כאשר זה הוצא מין המחנה ונגרם באבנים.

דיני הקורבנות

בפרשת אמור מצוין שאסור להביא אל בית המקדש קורבנות שהינם בעלי מום. ישנם דינים נוספים אשר קשורים לקורבנות המובאים אל בית המקדש כאשר אין להביא שור בתור קורבן לבית המקדש, כבשה או עז בשבוע הראשון מאז לידתם אל בית המקדש ושאין לשחוט פרה ואת ילודה באותו היום.

משפחות הכוהנים

בין הקורבנות השונים, חלקם מותרים לאכילה לכוהנים בלבד ואסורה לזרים אך עבדיו ושפחותיו מותרים באכילה. כמו כן גם בת של כהן יכולה לאכול את קורבנות אלו איך בעת שזו מתחתנת עם גבר שאיננו כהן האיסור חל גם עליה. במידה ובעלה של אישה זו נפטר ואין להם בנים זכרים משותפים, האיסור באכילת קורבנות אלו מתבטל אך מותר לה לאכול את קורבנות אלו רק בבית אביה

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
מידע דיגיטלי
זו דעתי

פיקוח מחירים בעד או נגד

פיקוח מחירים הינו פעולה ממשלתית לרוב בה מגבילים את המחיר המקסימלי בו יכול להימכר מוצר מסוים. פיקוח מחירים במידה כזו או אחרת נהוג במדינות רבות כאשר לרוב מדובר על מוצרים בסיסיים על מנת לאפשר גם למעוטי הכנסה ליהנות ממחירים סבירים בעבור מוצרים בסיסיים ומצד שני דואגות הממשלות לאפשר לספקים להרוויח במידה מסוימת על המוצרים שנמצאים תחת פיקוח. ישנם כלכלנים שסבורים שפיקוח מחירים פוגע בכלכלת השוק החופשי וקוראים להסירה ומצד שני ישנם אלו המבקשים להסדיר את פיקוח המחירים על מוצרים רחבים יותר בישראל כמו על שוק הדיור כאשר דירה נחשבת למוצר יסוד וכמו כן מוצרים נוספים.

קרא עוד »

מי יוביל את מדינת ישראל להצלחה הימין או השמאל

הבחירות בפתח והמאבק בין הימין לשמאל ניכר מתמיד. בשנים האחרונות הקואליציה השולטת במדינת ישראל מוגדרת ברובה כימין אך יש לציין שזו לא מיישמת באופן מלא את חזון הימין. מצד שני מפלגות השמאל מתחזקות אפילו שחלקן לא מגדירות את עצמן כשמאל אך ככל הנראה שמפלגת "כחול לבן" בין אם היא באמת מפלגת שמאל או לא, מקבל קולות של מצביעי שמאל רבים אשר מוצאים בה את תקוותם ליישום משאלותיהם. לאורך השנים היינו עדים לממשלות שמוגדרות כמפלגות שמאל וכמו כן גם לכאלו שמגדירות את עצמן כימין מובהק, אז איזה צד באמת יכול להוביל את ישראל למהפכה?

קרא עוד »

תחבורה ציבורית בשבת בעד או נגד

מדי פעם עולה לכותרות נושא התחבורה הציבורית בשבת. מכיוון שברוב הארץ לא ניתן למצוא תחבורה ציבורית אמתית בשבת, חילונים רבים מוצאים עצמם מוציאים כסף רב על מוניות או שהאופציה הפחות מועדפת עליהם היא להישאר בבית. מצד שני מבקשים הדתיים וגם אוכלוסיות אחרות לקבל יום אחד של שקט, נקי מזיהום אוויר כמה שניתן וכמו כן לשמור על הצביון היהודי.

קרא עוד »
אנחנו גם בפייסבוק
נחלצים מהפקקים

שירי נסיעה

כמעט כל שיר יכול להתאים במידה מסוימת לרעשי הכביש ויציאה מהעיר וזה תלוי רבות במידת עוצמת הווליום. על כך יכולים להעיד הקליפים הרבים בהם רואים דרכים בנויות יותרת ופחות. יחד עם זאת, ישנם כמה שירים קלאסיים שמתאימים לנסיעות ולדרכים במיוחד.

קרא עוד »

קארפולינג למה זה הדבר הנכון לעשות

בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה חדשה, ה"קארפולינג". קארפולינג הינה בעצם נסיעה שיתופית ברכב כאשר אדם אחד מסיע עוד כמה אנשים ואלו משתתפים ביחד בהוצאות הנסיעה. פלטפורמות שונות מקדמות את הקארפולינג כמו מוביט ו-WAZE וכמו כן ניתן למצוא קבוצות פייסבוק שלמות שכל מטרתן הינה לקשר בין שמחפש טרמפים לבין נותני טרמפים בין אם בתשלום או שלא.

קרא עוד »

כמה זמן לוקח להגיע למרכז תל אביב

כולם רוצים להיות קרובים לתל אביב ובמיוחד למרכז. במרכז תל אביב הכל קורה בין אם מדובר במשרות נחשקות או מקומות בילוי ותרבות. מהסיבה הזו ועוד הדרך למרכז תל אביב וגם לתל אביב באופן כללי כרוכים במעבר מכשולים רבים יותר מרק כבישים ורמזורים אלא גם פקקים רבים ועמוסים.

קרא עוד »
דילוג לתוכן