פרשת השבוע א' בניסן תזריע-מצורע

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

אמנם פרשת השבוע "תזריע" ו-"מצורע" הינן פרשות נפרדות אך ברוב השנים קוראים אותן ביחד וכמו כן אלו גם עוסקות באותם הדינים. דיני הצרעת ומה אדם צריך לעשות בעת שלקה בצרעת.

דין יולדת

בפרשת תזריע נקבע כי אישה שיולדת נחשבת לטמאה ועל זו לעבור תהליך של היטהרות. כאשר אישה יולדת בת היא נחשבת לטמאה למשך 14 יום וכאשר זו יולדת בן תחשב טמאה לשבוע בלבד. בעת שאישה יולדת נחשבת לטמאה ובהתאם למין הילוד אסור עליה הכניסה למקדש ובכל חפת הנחשב לקדוש. האיסורים האלו חלים על אישה שילדה בת למשך 66 ימים וכחצי מין הימים במידה וילדה בן. בתום תקופה זו צריכה היולדת להקריב קורבן חטאת.

פרשת השבוע מספרת על הצרעת, המחלה המקראית העתיקה שמוכרת לנו בעיקר מספרי ההיסטוריה והתנ"ך. בעת שאדם חלה בצרעת, הוא היה צריך לבוא אל הכוהן על מנת לקבל ממנו הוראות פעולה וכמו כן לצאת מחוץ למחנה עד שזה יטהר. על פי הפרשה, גם בגדים יכולים ללקות בצרעת אשר נקראת "צרעת הבגד". במקרה כזה על אדם שבגדיו לקו בצרעת הבגד לבוא בפני הכוהן גם כן על מנת שיטפל בטהרה. במקרים מסוימים יורה הכוהן על שריפת הבגד או רק על כיבוס חלקים ממנו במים.

צרעת הבית

אלוקים אמר למשה שכאשר יכנסו אל הארץ המובטחת, כליהם לוודא שאין צרעת בבתיהם. כמו במקרים בהם אדם או רק בגדיו לוקים בצרעת, יש לפנות את הרהיטים וכל החפצים מהבית וזאת לפני שקוראים לכהן על מנת למנוע מצב שבו הכהן קובע שהבית טמא וכך גם דין כל החפצים. לאחר הקריאה לכוהן זה יצווה לסגור את הבית החשוד בצרעת למשך שבוע כאשר במידה והצרעת מתפשטת במהלך זמן זה יורה הכוהן לשבור ולהחליף את האבנים הנגועות בצרעת באבנים טהורות. במידה ולאחר מכן שוב מופיעה צרעת הבית, יורה הכוהן על הריסת הבית לגמרי ובנייתו מחדש.

טקסי ההיטהרות שהכוהן מקיים כדי לטהר בתים ובני אדם דומים זה לזה רק שטקס הטיהור בבתים מתקיים רק לאחר החלפת לבנים נגועות.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
מידע דיגיטלי
זו דעתי

פיקוח מחירים בעד או נגד

פיקוח מחירים הינו פעולה ממשלתית לרוב בה מגבילים את המחיר המקסימלי בו יכול להימכר מוצר מסוים. פיקוח מחירים במידה כזו או אחרת נהוג במדינות רבות כאשר לרוב מדובר על מוצרים בסיסיים על מנת לאפשר גם למעוטי הכנסה ליהנות ממחירים סבירים בעבור מוצרים בסיסיים ומצד שני דואגות הממשלות לאפשר לספקים להרוויח במידה מסוימת על המוצרים שנמצאים תחת פיקוח. ישנם כלכלנים שסבורים שפיקוח מחירים פוגע בכלכלת השוק החופשי וקוראים להסירה ומצד שני ישנם אלו המבקשים להסדיר את פיקוח המחירים על מוצרים רחבים יותר בישראל כמו על שוק הדיור כאשר דירה נחשבת למוצר יסוד וכמו כן מוצרים נוספים.

קרא עוד »

מי יוביל את מדינת ישראל להצלחה הימין או השמאל

הבחירות בפתח והמאבק בין הימין לשמאל ניכר מתמיד. בשנים האחרונות הקואליציה השולטת במדינת ישראל מוגדרת ברובה כימין אך יש לציין שזו לא מיישמת באופן מלא את חזון הימין. מצד שני מפלגות השמאל מתחזקות אפילו שחלקן לא מגדירות את עצמן כשמאל אך ככל הנראה שמפלגת "כחול לבן" בין אם היא באמת מפלגת שמאל או לא, מקבל קולות של מצביעי שמאל רבים אשר מוצאים בה את תקוותם ליישום משאלותיהם. לאורך השנים היינו עדים לממשלות שמוגדרות כמפלגות שמאל וכמו כן גם לכאלו שמגדירות את עצמן כימין מובהק, אז איזה צד באמת יכול להוביל את ישראל למהפכה?

קרא עוד »

תחבורה ציבורית בשבת בעד או נגד

מדי פעם עולה לכותרות נושא התחבורה הציבורית בשבת. מכיוון שברוב הארץ לא ניתן למצוא תחבורה ציבורית אמתית בשבת, חילונים רבים מוצאים עצמם מוציאים כסף רב על מוניות או שהאופציה הפחות מועדפת עליהם היא להישאר בבית. מצד שני מבקשים הדתיים וגם אוכלוסיות אחרות לקבל יום אחד של שקט, נקי מזיהום אוויר כמה שניתן וכמו כן לשמור על הצביון היהודי.

קרא עוד »
אנחנו גם בפייסבוק
נחלצים מהפקקים

שירי נסיעה

כמעט כל שיר יכול להתאים במידה מסוימת לרעשי הכביש ויציאה מהעיר וזה תלוי רבות במידת עוצמת הווליום. על כך יכולים להעיד הקליפים הרבים בהם רואים דרכים בנויות יותרת ופחות. יחד עם זאת, ישנם כמה שירים קלאסיים שמתאימים לנסיעות ולדרכים במיוחד.

קרא עוד »

קארפולינג למה זה הדבר הנכון לעשות

בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה חדשה, ה"קארפולינג". קארפולינג הינה בעצם נסיעה שיתופית ברכב כאשר אדם אחד מסיע עוד כמה אנשים ואלו משתתפים ביחד בהוצאות הנסיעה. פלטפורמות שונות מקדמות את הקארפולינג כמו מוביט ו-WAZE וכמו כן ניתן למצוא קבוצות פייסבוק שלמות שכל מטרתן הינה לקשר בין שמחפש טרמפים לבין נותני טרמפים בין אם בתשלום או שלא.

קרא עוד »

כמה זמן לוקח להגיע למרכז תל אביב

כולם רוצים להיות קרובים לתל אביב ובמיוחד למרכז. במרכז תל אביב הכל קורה בין אם מדובר במשרות נחשקות או מקומות בילוי ותרבות. מהסיבה הזו ועוד הדרך למרכז תל אביב וגם לתל אביב באופן כללי כרוכים במעבר מכשולים רבים יותר מרק כבישים ורמזורים אלא גם פקקים רבים ועמוסים.

קרא עוד »
דילוג לתוכן