פרשת מסעי (אב)

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

פרשת מסעי הינה הפרשה האחרונה שבספר "במדבר". התורה מונה את מסעותיהם של בני ישראל לאחר ארבעים שנה בהם נדדו במדבר כאשר מסופר סדר המסעות החל מרעמסס כשהיו במצרים וממשיך להיות מסופר על המסע של בני ישראל עד ערבות מואב.

בעד שבני ישראל מגיעים לערבות מואב, הם מצווים על ידי השם איך לפעול בארץ ישראל. בין הציוויים שבני ישראל מקבלים ניתן למצוא את הציווי לגרש את הגויים, להרוס מקומות של עבודה זרה ועוד. התורה מפרטת גם על הגבולות של הארץ המובטחת לבני ישראל ובהמשך מסופר על שמותיהם של האנשים אשר ינחילו את הארץ בעבור בני ישראל ועל הציווי לישראל שהינם צריכים להפריש חלק מנחלתם ללווים.

הפרשה דנה גם בדיני רוצח. התורה למעשה אומרת כי יש להבדיל הבדל מהותי בין מי שרוצח בשוגג לבין רוצח בכוונה תחילה, "מזיד". העם מקבל חיוב להקצות ערי מקלט בעבור מי שרוצח בשוגג על מנת שזה יקבל מחסה מפנה גואל הדם שם הוא צריך לשבת עד שימות הכהן הגדול. התורה גם אומרת כי לא ניתן לכפר על רצח באמצעות ממון.

בקשת בני גלעד

הפרשת מסתיימת בסיפור על בקשת בני גלעד המבקשים להוריש את נחלת צלפחד לבנותיו. משה מצווה לאחר שקיבל ציווי מהשם שבנות צלפחד יינשאו לבני שבטיהן בלבד ובסופו של דבר הן גם נישאות לבני שבטן בלבד על פי הציווי שהגיע ממשה.

שכר ועונש

בפרשה זו ניתן לשים לב כי השכר והעונש על חטאים היה מגיע באופן מידי. בעת שבני ישראל התלוננו ושאלו בדבר קיום השם עמלק נלחם בהם באופן מידי. כשאלו התאוננו, בערה בהם אש השם וכשהתאוו תאווה נקברו בקברות התאווה.

נחלת שבט לוי

הלוויים אינם נוחלים בארץ כמו שאר השבטים. נחלתם של הלוויים איננה כוללת שטחי מרעי בעבורם מכיוון שאלו מתעסקים אך ורק בעבודת המקדש וכמו כן לימודי התורה. מסיבה זו הלוויים נוחלים במגרשים אשר מוקצים להם סביב כל אחת ואחת מערי ישראל ובנוסף גם בארבעים ושמונה ערים נוספות אשר מוקצות להם גם כן.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב pinterest
מידע דיגיטלי
זו דעתי

שומרים על הצביון המיוחד של המדינה – גם בממשלה החדשה

כולנו יודעים עד כמה משמעותית היא מדינת ישראל בתור מדינתו היחידה של העם היהודי. אף אחד לא מערער על חשיבותה של המדינה ועל משמעותה, אבל יש רבים בציבור הישראלי שתופסים את הצביון היהודי בתור הגורם החשוב ביותר שעליו צריך לשמור.

קרא עוד »
אנחנו גם בפייסבוק
נחלצים מהפקקים

שירי נסיעה

כמעט כל שיר יכול להתאים במידה מסוימת לרעשי הכביש ויציאה מהעיר וזה תלוי רבות במידת עוצמת הווליום. על כך יכולים להעיד הקליפים הרבים בהם רואים דרכים בנויות יותרת ופחות. יחד עם זאת, ישנם כמה שירים קלאסיים שמתאימים לנסיעות ולדרכים במיוחד.

קרא עוד »
דילוג לתוכן